Stanley Kubrick nagy hatású rendező, akit olyan filmek miatt ismerhetünk, mint a Mechanikus narancs, a Ragyogás, vagy a 2001: Űrodüsszeia. Pedig filmezéssel csak az 50-es években kezdett foglalkozni, hiszen előtte mindennapjait a fotózásnak szentelte. Fényképezőgépével 5 éven keresztül járta New Yorkot, és örökítette meg mindennapjait a Look magazin számára. Ezekből a képekből gyűjtöttem most össze kedvenceimet!
Kubrick egyedi történetmesélése és innovatív látásmódja rendezőként halhatatlanná és megkerülhetetlenné tette - máig hatással van a filmművészetre. Azonban ez az egyediség talán nem alakulhatott volna ki anélkül, hogy 17 éves korában a Look magazinhoz került, és fotóriporterként kereste kenyerét. A lapnál 1945 és 1950 között dolgozott, miközben tanúja volt New York mindennapjainak és minden látott és lefényképezett, ami a városban történt. Később azt mondta, hogy ha egyetemre megy, és ez az 5 év kimarad az életéből, valószínűleg soha nem lett volna rendező. Olyan legalábbis biztosan nem, ahogyan később megismerhettük.
A New York-i dolgos évek segítettek Kubricknak abban, hogyan mutathatja meg hatásosan a történések velejét. Állóképein egész események elevenednek meg, úgy tudja megragadni a pillanatot. Szinte kiáltanak azért, hogy mozgásban is láthassuk őket. Nagyszerű és zsigeri fotóriporteri erény ez, amit a Look is azonnal felismert. Amikor a 17 éves Kubrick beküldte nekik képét arról, hogyan szomorkodik egy újságárus a Roosevelt halálhírét hirdető lapok között, nyomban alkalmazták is.
A fennmaradt fotókból Through a Different Lens: Stanley Kubrick Photographs címen tavaly nyitottak kiállítást New Yorkban, és azonos címmel egy Taschen kiadvány is megjelent. Nekem egytől egyig nagyon tetszenek, imádom a témáit és azt is, hogy a legtöbb esetben mennyire modern megvalósítás. Nézzétek meg a kedvenceimet tőle!
Rosemary Williams - 1948
Montgomery Clift és Kevin McCarthy - 1949
Betsy von Furstenberg és barátai - 1950
Kubrick és Faye Emerson - 1950
Kivételesen nem New York: egy vendég a Beaux Arts Ballon, Philadelphiában
Cipőpucoló fiú - 1947
Szerelem a New York-i metrón - 1947
Peter Arno otthonában - 1949
Cirkuszi próba - 1948
Férfi újsággal - 1949
Séta New Yorkban - 1946
Egyetemi tanuló - 1948
Kutyák kabrióban - 1949
Laboráns az egyetemen - 1948
Kerékcsere - 1946
Cipőpucoló srácok - 1947
Várakozás a fogorvosnál
Ha tetszett a bejegyzés, kövesd a blogot a Facebookon, így nem maradsz le semmiről!