A múltkor azon akadtam fenn, hogy 1996 már 20 éve volt, de mit mondjak akkor arra, hogy 1986 pedig már 30 éve! Persze egy '80-as évekbeli slágerről könnyebben elhiszi az ember, hogy már benne van a korban, mégis vannak dalok, amik máig olyan frissnek hatnak, mintha mondjuk csak nem is olyan régen írták volna őket. Az időtálló számok mellett persze mindig előkerülnek olyanok is, amik ma már inkább viccesnek hatnak, mint menőnek - akkor is, ha egykor imádták őket. A két kategóriából következik most egy vegyesfelvágott 1986 legnagyobb dalaival, melyek között bizony lesz pár óriási találat a Bon Jovitól Madonnáig, ezúttal a hazai slágerekkel együtt.
Berlin - Take My Breath Away
Girogio Moroder hatalmas dala a csúcsra vitte a Berlint, és ahhoz is rendesen hozzájárult, hogy a Top Gun című filmet olyan kultusz vette körül hamar, ami máig kitartott. Egy olyan dallamra van felfűzve az egész, amit most is bárki felismer, nem is véletlen, hogy Oscart és Golden Globeot is kapott.
Falco - Rock Me Amadeus
'86 elején egy fura osztrák fazon uralta a listákat az egész világon Rock Me Amadeus című dalával. Falco lett az első olyan német anyanyelvű előadó, aki az összes nagy amerikai slágerlistán az élre tudott kerülni. Ez Nenának korábban 99 Luftballons-szal csak majdnem, hogy sikerült. Én kiskoromban imádtam ennek a klipjét , máig fel tudom idézni.
Europe - The Final Countdown
Szintén egy pillanatok alatt felismerhető dal, amit a Europe nevű svéd zenekar követett el, talpig szájfényben. Hozták a kötelező hairmetal elemeket a szűk nadrágoktól kezdve a hangzatos riffeken át a metálterpeszig, aztán jól bele is másztak vele minden rádióba. Ugyan Amerikában ez nem lett sosem első, a világ többi táján tarolt rendesen.
Bon Jovi - Livin' On a Prayer
A Bon Jovinak a magyar származású Desmond Child segített összerakni azt a dal, ami a zenekar legismertebb száma lett. Teljesen mindegy, milyen dalokat adtak ki később, a Livin' On a Prayer az valami, és mindig is az lesz. Még úgy is, ha én talán még ennél is jobban bírom a Slippery When Wetről a You Give Love a Bad Name-et.
Run-D.M.C. - Walk This Way
Az Aerosmith még 1975-ben jelentette meg ezt a dalt, aztán a Run-D.M.C. újra elővette 1986-ban, a zenekar nagy szerencséjére. Ugyanis az emberek imádták, ami tulajdonképpen újjáélesztette az akkoriban éppen döglődő Steven Tyleréket.
Madonna - Papa Don't Preach
1986 is jó év volt Madonnának, aki éppen a srácfrizurás korszakát élte. Gyártotta a tőle elvárt slágereket, mint a Papa Don't Preach a True Blue vagy a csak az 1987-ben kislemezen is megjelenő La Isla Bonita; miközben Sean Penn-nel kötött házasságából inspirálódott. Nagyon szerettem ezeket a dalait, egyik kedvenc korszakom ez az énekesnőtől.
The Bangles - Manic Monday
A lánybanda második, Different Light című albumának egyik legerősebb dala a Walk Like An Egyptian mellett (ami szintén sláger volt ebben az évben). A számot nem más szerezte, min Prince, akitől már megszokhattuk, hogy elszórt pár slágert időnként más zenészeknek is, olyan termékeny alkotó.
The Communards - Don't Leave Me This Way
A The Communardsnek sikerült egy olyan régi dalhoz hozzányúlnia, ami gyakorlatilag bármilyen korszakban képes lehet slágerré válni. Nem is jártak vele rosszul, ráadásul ma már inkább ezt a verziót veszi elő mindenki, nem a Harold Melvin félét.
Pet Shop Boys - West End Girls
Eredetileg 1984-es dal, ami akkor csak klubsláger lett, majd 1986-ban újra felvették, és a klipjével együtt kúszott fel a listák élére. Máig a Pet Shop Boys egyik legjobb számának tartják, amivel teljesen egyet is értek.
Peter Gabriel - Sledgehammer
Gyerekkorom egyik legkedvencebb klipje mind közül - nyilván, hiszen fantasztikus volt az a stop motion technika, amivel az alkotók létrehozták, fáradtságot nem ismerve. Persze mellé a dal is eléggé jó, hiszen csak egy ilyen tökéletes kombinációban működhetett.
Robert Palmer - Addicted to Love
Ez a dal lett Palmer ikonikus száma, amivel máig azonosítjuk, köszönhetően jellegzetes klipjének, melyben modellek játszották a zenészeket...egészen szakszerűtlenül. A klip egyébként később gyakran visszaköszönt a poptörténelemben, elég csak megemlíteni Shania Twain feldolgozását megnézni a Man! I Feel Like a Woman videójánál.
Cameo - Word Up!
Ez az egyik olyan dal, amit szerintem a világon a legtöbbször dolgoztak fel. Azt azonban csak keven tudják, hogy eredetileg a Cameo nevű bandához köthető. Az énekes szuszpenzora a klipben egyszerűen feledhetetlen.
Whitney Houston - How Will I Know
Eredetileg Janet Jacksonnak szánták ezt a számot, ám ő dobta, így lett belőle Whitney második listavezető slágere. Hozzá talán még jobban is passzolt, mint Janethez. A klip nyilván rémes, de ezt totál elnézem az éppen szárnyait bontogató énekesnőnek.
Diana Ross - Chain Reaction
A Bee Gees jegyzi ezt a számot, amit végül Diana Rossnak tettek össze, aki előbb az Egyesült Államokban, majd Európában és a világ többi részén is ismertté tette. Ross karrierjének nagy korszakait ünnepli a klipben, akkori önmagával együtt.
Genesis - Invisible Touch
Amikor kicsi voltam, mindig úgy hallottam a dal címét, hogy "viziló taccs', mert annak legalább volt valamilyen értelme. De persze nagyon szerettem, ahogyan még rajtam kívül sok millió másik ember is. A Genesis azonos című albuma is megér pár hallgatást.
Status Quo - In The Army Now
Nagyon fel tud idegesíteni ez a szám, mer folyamatosan azt várom, hogy ugyan legyen már valami tetőpontja, de nincs. Tipikus rádiósláger, amit azért el lehet lőni egy hosszú autóúton, de másra annyira nem jó. Legalábbis nekem.
Dire Straits - Walk of Life
Olyan jó igazi '80s sláger ez, hogy nem lehetett volna kihagyni a felsorolásból. Persze a Dire Straits sosen hibázott nagyon, mindig hozták a megbízhatóan dúdolható dalokat.
Paul Simon - Call Me Al
Ha az előző szám igazi '80s sláger volt, akkor ez az évtized esszenciája. A ruhák, a klip, a színek, a szám, Chevy Chase, egyszerűen minden. Paul Simon legnagyobb szóló sikere volt, borítékolhatóan.
Billy Ocean - When The Going Gets Tough, The Tough Get Goin
Billy Ocean A Nílus gyöngye című filmhez adta ezt a dalt filmzenének, ami az év egyik legsikeresebb száma lett. A klipben természetesen feltűnnek a mozi főhősei is, mint Kathleen Turner, Michael Douglas és Danny DeVito.
Lionel Richie - Dancing on the Ceiling
Lionel Richie mindig is egy divatikon volt, itt éppen rondabarna buggyos naciban táncikál a plafonon, amiben egy csomóan még követik is. Amúgy az egyik legjobb dalának tartom ezt, kellemes partiindító tinglitangli.
Bananarama - Venus
Eredetileg a Shocking Blue dala, ami már '70-ben is sláger volt, aztán valahogy sokkal jobban állt a Bananarama csajtriónak, és újra megszerette a közönség 1986-ban. Ebben a változatban annyira tökéletes '80-as évek dal', hogy olyan kevés van.
Miami Sound Machine - Conga
A Gloria Estefan vezette Miami Sound Machine az egekbe emelte a latin diszkót Amerikában, ami hamar nagyon menő lett világszerte is. Mondjuk, szerintem már itt nyilvánvaló volt, hogy Estefan a legerősebb az egész együttesben és egyszer szólóban folytatja majd.
Modern Talking - Brother Louie
Ugyan ez nem egy You're My Heart, You're My Soul, azért nagyon csúnyán bele tud kúszni az ember agyába, hogy aztán végtelenül kellemetlen dallamtapadásokat okozzon. Ráadásul nem is csak a német vonzáskörzetben tette ezt, hanem egész Európában. Miért, miért kellett ezt a Földnek elszenvednie?
Depeche Mode - Stripped
ÉS, hogy az előzőnél valami sokkal jobbal folytassuk - A Depeche Mode Black Celebration című albuma szerintem a zenekar egyik legfontosabb lemeze. Abból a szempontból legalábbis mindenképp, hogy igazán ezzel körvonalazódott az, miről akarnak beszélni és hogyan, ugyanakkor hol képzelik el magukat a '80-as évek bandái között. Ezzel lettek igazán egyediek és nem is véletlen, hogy sok régi DM rajongó máig ezt tartja a legjobb lemezüknek. A Stripped jellegzetes dal az albumról, de van még ott pár, amiért kötelezően ajánlott meghallgatni.
Cyndi Lauper - True Colors
Az énekesnő második albumán kapott helyet ez a dal, ami sokkal nyugodtabb oldalát mutatta meg a Girls Just Wanna Have Fun után. Klasszikus szerelmes szám, ami soha nem fog elévülni.
Metallica - Master of Puppets
Emlékszem anno unokatesóm szerette nagyon a Metallica Master of Puppets című albumát, amit konkrétan rongyosra hallgatott, így megmaradt belőle nekem is pár szám, amiket rendre elővettem később is. Ilyen a címadó dal vagy a Welcome Home (Sanitarium). Ez a lemez legalább annyira jelentős a Metallicának, mint a Depeche-nek a Black Celebration. Kiforrott, önkifejező, egyszerűen tökéletesen van összerakva.
És mi volt a sláger itthon 1986-ban?
Fura dolog ez, mert persze beszivárogtak a külföldi listavezetők is, ám itthon leginkább kis késéssel lettek ismertek, ugyanakkor a hazai popipar is gyártotta szépen a maga dalait, melyek próbáltak lépést tartani a trendekkel, de inkább magyaros katyvasz lett belőlük, jól felismerhetően. Ez utóbbi persze nem feltétlen negatív, sőt,
Első Emelet - Állj, vagy lövök!
Óriásit ment az Első Emelet, ezt a számot skandálta a fél ország. Hangszerelésében egyébként simán beillett volna a többi nemzetközi dal mellé egy kis jóindulattal.
Demjén Ferenc - Szerelem első vérig
Minden vidéki lagziban eljön az a pont, amikor ezt énekli a násznép. Igen. Ezt és a Szerelemvonatot. Egyébként egy szuper filmzenéről van szó, Dobray György és Horváth Péter azonos című mozijához.
Edda - Éjjel érkezem
Pataky Attist itt még talán nem vitték el az ufók és tudott jó zenéket nyomni is a mulatós helyett, sőt. Elég jókat, hiszen ebből az évből van a Gyere őrült és az Éjjel érkezem is, a hatodik albumról. Bár a szöveg drámaisága azért hagy kívánnivalót maga után és nekem az egésze egy kicsit 'túl sok', de ez még rendben volt.
KFT - Siker, Pénz és Csillogás
A KFT dalai szerintem a szövegeket leszámítva (amik ugye magyarul értek sokat), tökéletesen beillettek a nemzetközi színtérre is. Persze ők is csúszásban voltak egy kicsit, de jók ezek a dalok. Ahogyan jó még a Siker, Pénz, Nők, Csillogás albumról például a Balatoni nyár is.
Napoleon Boulevard - Szállj velem
Vincze Lilla huhogása néhol kicsit az agyamra megy, de végül is ez adott egy adag felismerhetőséget a zenekarnak, ami egyébként egészen jól hozta a '80-as évek szintipop elemeit.
Z'zi Labor & a Veresegyházi Asszonykórus - Honky Tonk Woman
Ezt a dalt nagyon nehéz hova tenni. Mert komolyan venni nem igazán lehet...de röhögni meg a néniken nem illik? Szóval örökös bajban vagyok vele.
Prognózis - Tele van a város szerelemmel
Ez a forrónaci, meg a cicanadrág a 'klipben' - hát istenkém, mi ez?! De mit pofázok itt, a '80-as években mindenki így nézett ki, nem? Szóval ez a dal azt hiszem méltó zárása lesz ennek a listának itt.
Természetesen a lista, még így a magyar slágerekkel együtt sem lehet teljes, de remélem, hogy azért vissza tudta adni az évhangulatát ez a rengeteg szám, ami mind meghatározó volt 1986-ban. Persze lehetne még folytatni, de ezt már rátok bízom, jöhetnek kommentben a személyes kedvencek! Alább pedig ott van playlistben az egész minden, egy-két bónusz dallal kiegészítve..
Ha tetszett a bejegyzés, kövesd a blogot a Facebookon, így nem maradsz le semmiről!